“Senin için de insanların fiziksel özellikleri değil kalpleri mi daha önemli? Senin için de birileri ile arkadaş olmak onlara kötü davranmaktan daha mı kolay? Eğer öyleyse yeni arkadaşın DODO’nun maceralarını okumaya hemen başla. Hadi! Pozitif ve duygusal kahramanımız DODO ile tanış. Sen de sevginin, arkadaşlığın, hayal gücünün sonsuz dünyasındaki yaşama karış.” İşte bu sözlerle sizi okumaya davet ediyor DODO ve arkadaşı Bay Poşet.

DODO, fiziksel özellikleri nedeniyle yaşıtları tarafından akran zorbalığına uğrayan bir çocuk. Yemeğe olan düşkünlüğü nedeniyle aldığı kilolar bu zorbalığın nedeni olmuş. Arkadaş bulmakta zorlanan DODO, yeni taşındıkları mahallede de aynı şeylerle karşılaşır. Bu duruma üzgün bir şekilde sokakta otururken Bay Poşet’le tanışır. Bay Poşet, hem DODO ile arkadaş olur hem de ona, arkadaş bulması için fiziksel özelliklerinin değil iyi biri olmasının önemli olduğunu anlatır.

DODO, Bay Poşet’le olan arkadaşlığından çok memnun olur ama ilk adımı kendisi atmadağı için ikinci bir arkadaş edinmeye çekinir. Bu konuda Bay Poşet ona destek olur ve bu ikiliye bir de DUDU katılır. Böylece üç kafadar oluverirler ve birlikte harika bir gün geçirirler.

“DODO” 5 kitaptan oluşan ve 7-12 yaş grubuna hitap eden bir kitap. Yade Kitap’ın çocuk yayınları arasında yer alan DODO, 5 kitaptan oluşan bir seri. İlk kitap olan Bay Poşet Eylül ayında çıktı ve şimdiden özellikle kitap fuarlarında çocukların çok sevdiği bir karakter oldu. Serinin diğer kitapları “Kalem Amca ve Silgirella”, “Kral Koca Göbek”, “Perde Ruhi”, “Mangır İle Şangır” da bundan sonra belli aralıklarda piyasada olacak.

DODO, tüm seri boyunca yaşadığı maceralarda karşılaştığı zorluklarla nasıl mücadele edeceğini öğreniyor. Kitabı okuyan çocuklara da bu mesajı veriyor aslında. Çocukları zorluklarla akılcı yollarla nasıl mücadele edebilecekleri konusunda adeta fark ettirmeden eğitiyor. Bu bazen “akran zorbalığı”, bazen “kendini yetersiz hissetme”, bazen “ben yapamam korkusu” ile mücadele olabiliyor.

Bildiğiniz gibi zamanımızda çocuklar nasihat dinlemekten pek hoşlanmıyorlar. Bu yüzden DODO’da çekici gelen ve okumaya teşvik eden unsurlardan biri de onlara nasihat cümleleri kurmadan doğru olanı kendilerinin bulmasına yardımcı olması.

Ayrıca çocuk edebiyatı eserlerinden çocukların kendilerini karakterle özdeşleştirdiklerinde bundan zarar görmemeleri beklenir. Çocuk kitaplarından beklenen eğlence, mevcut durumdan kaçınma, hayal gücünü harekete geçirme, kendini tanıma ve anlama, başkalarını tanıma ve anlama, dili kavrama ve ona hakim olma, diğer zamanları ve yerleri öğrenme, bilgiyi araştırma gibi unsurların tam karşılığını bulacağınız bir kitap DODO. Bu yönü ile son zamanlarda çıkan kitaplardan farklı bir sınıfa ayrılıyor. Çocuklara, sevgiyi, arkadaşlığı, çalışkanlığı, cesur olmayı ve daha pek çok değeri, onları usandırmadan veriyor.

DODO ve Bay Poşet’in maceralarını severek, memnun kalarak okuduk. Serinin diğer kitaplarını heyecanla bekliyoruz.