Lirik Yayınları’nın ilk şiir kitabı Bana Gülücük Yaz Doktor’u Şair Mahmut Turan ile konuştuk.

Mahmut Turan’ı biraz tanıyalım mı?

1977 Malatya doğumluyum. İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunuyum. Kamuda memur olarak çalışmaktayım.

 

Bana Gülücük Yaz Doktor kitabındaki şiirler hangi döneminize ait?

18 yaşında şiir yazmaya başladım. Aşağı yukarı 20 yıldır şiir yazmaktayım. Bana Gülücük Yaz Doktor kitabındaki şiirler bu süre zarfında yazdığım şiirlerin bir seçkisi diyebiliriz.

 

Kitabın ismi neden Bana Gülücük Yaz Doktor?

‘Bana Gülücük Yaz Doktor’ kitaptaki bir şiirin ismidir. Bence gülücük herkese lazım. Kitabı gören insanın hem tebessümü hem de hüznü aynı anda yaşaması gerektiğini düşünerek bu ismi uygun buldum. Ayrıca kitabın ismi kitabın içeriği ve tarzım hakkında insanlara bir fikir versin istedim.

 

Şiirleriniz için bir temsil düşünseniz, neyin temsili?

Şiirlerim için; ‘gecenin içindeki gündüz, gündüzün içindeki gece’ desem çok iddialı olur mu bilmiyorum. Benim için şiir; hayata bir itiraz dilekçesidir. Bu itiraz dilekçesini bazen insanlara bazen Tanrı’ya arz ettim. Kabul gördü mü bilmiyorum. Ama ben bıkmadan usanmadan yazıyorum ve yazacağım. Kâh Tutunamayanlar’daki Selim oluyorum yazarken kâh Cervantes’ in Don Kişot’u. Şiirlerim acının, özlemin, sitemin ve isyanın temsilidir. Yani ben çayı cam bardakta içenlerin temsilcisiyim.

 

Yeni şiir yazanlara önerileriniz nelerdir?

Yazmadan önce okumanın vazgeçilmez bir gereklilik olduğunu düşünüyorum. Hafızam beni yanıltmıyorsa Nazım Hikmet’in bir sözü olsa gerek; “Şair âlim olmasa da cahil olmamalıdır.” Bu yüzden şiir yazacak olanlara bol bol okumalarını tavsiye ederim. Mutlaka büyük şairlerin izlerinden gitmek gerekir. Fakat burada önemli olan onların izine basarak kendi izinizi görünmez yapmak değil o yolda kendinize ait bir iz bırakmaktır. Şair özgün olmayı başarabilirse kalıcı olur.

 

Başka şiir kitabı çalışmalarınız olacak mı?

Bu kitaba aldığım şiirler hâlihazırda olan şiirlerimin ancak yüzde yirmisi diyebilirim. Bu yüzden elbette başka şiir kitabı çalışmalarım olacaktır.

 

Bir şair olarak Lirik Yayıncılık’la çalışmak nasıl bir deneyimdi?

Benim için ilk göz ağrısı anlamına gelen bu kitabın Lirik Yayıncılığın da ilk kitabı olması ayrı bir heyecan yaşamamı sağladı. Nicedir heyecandan dolayı uykusuz kalmamıştım. Baskının her aşamasında beni bilgilendirip fikrimi soran Lirik Yayıncılık’a teşekkürü bir borç bilirim. Umarım bundan sonraki kitaplarda da şiir yolculuğumuz beraber devam eder.