Erkan Elçin: “İnsanlık manipüle ediliyor”

 Şeytanın Çocukları kitabımızın yazarı Erkan Elçin’le kitabı üzerine sohbet ettik. Elçin; kitabını anlatırken bugüne dair de pek çok şeyin kafanızda netleşmesi için ipuçları verdi. Ona göre dünya insanı manipüle ediliyor ve bunu herhangi bir sistem değil insanı insandan iyi tanıyan bazı güçler yapıyor.

Kitabın hikâyesi gerçek mi? Herkes bu soruyu soruyor?

Hikâye ve kahramanı tamamı ile gerçek karakter. İnanılmaz bir şekilde karşılaştım ve doğrusu uyanmama vesile oldu hikâye kahramanımız William.

Kitabın türü roman diye geçiyor ancak biraz felsefe kitabını andırıyor bunun sebebi nedir?

Ben bir romancı değilim profesyonel bir yazar dahi değilim aslında. Yıllar önce gazeteciliğe bulaşmış biriyim. Kitapta da edebiyat yapmaktan çok insanların verilen mesajı anlaması için uğraştım.

Verilmek istenen mesaj tam olarak neydi peki?

Mesaj çok açık aslında. Bizi bizden yani insanlığı insanlardan iyi tanıyan birileri tarafından manipüle ediliyoruz resmen laboratuvardaki deney maymunlarına çevrilmiş insanlık. Bizi bu hale getirenlerde hiç bir etik ve moral değer bulunmuyor ve bu durumdan çıkmamız gerekiyor. Ben William’ın bana anlattığı hikayeye baktığım zaman peygamberlerin hayatı canlandı gözlerimde. Gelen her peygamber merhameti tek çıkış yolu olarak gösteriyor bugün insanlığın gerçekten tek çıkışı var birbirine merhamet etmek. Bizi manipüle edenler insanları değişik yöntemlerle bölerek yönetiyor. Yalnız bölme kin ve nefret tohumları ekmede değil beynimiz üzerinde kimyasallarla oynuyorlar.

Kitabı bir solukta okudum ve bittiği zaman kendimi dünyanın en bilge kişisi gibi hissettim. Abartmak için söylemiyorum ama gerçekten böyle. Bunun sebebi ne?

Kitabın tek amacı insanları uyandırmak olduğu içindir belki de. Başka hiç bir amacı yok. O yüzden mümkün olduğu kadar fazla bilgiyi çok kısa cümlelere sığdırmaya çalıştım. Ondan öyle hissetmiş olabilirsiniz. 88 sayfanın içerisinde insanlık olarak çıkış yolu olarak gördüğüm yegâne şeyi de anlatmaya çalıştım.

Parasız toplumdan söz ediyorsunuz. Bu biraz komünizm olmuyor mu sizce?

Parasız toplum Komünizmden çok ama çok daha ötede bir şey. Kitapta Komünizmin de Kapitalizmin de aynı eller tarafından kurulduğu anlatılıyor. Parasız toplum bana sorarsanız “izm”siz bir toplumdur. İşin özüne indiğimiz zaman paranın insanları kontrol edebilmek için bulunan bir icat olduğu anlaşılır. Mesela parayı bütün dünyada aynı odak basıyor. İstediği değeri de veriyor parayı ülkem halkı adına ben basacağım diyen kim varsa da başına gelmeyen kalmıyor.

Peki kim bu odaklar?

Orasını da kitaba bırakalım. Kitapta çok açık şekilde dünyayı kim manipüle ediyor, parayı kim basıyor, ne için basıyor, hepsinin cevabı var. Kitabın hacmini bilerek çok kısa tuttum. İnsanların detaylar içinde boğulmadan mesajı alması için yaptım bunu. Dedim ya serde gazetecilik var. Kitap da haber gibi kısa.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir